Spis treści
Technika / Metoda CAWI (computer assisted web interview)
Pełna nazwa metody to Computer Assisted Web Interview. CAWI jest techniką zbierania danych stosowaną w badaniach ilościowych, która wykorzystuję kwestionariusz internetowy do realizacji wywiadów z respondentami. Technika ta jest obecnie jedną z bardziej popularnych, a zarazem dynamicznie rozwijających się metod realizacji badań. Swoje zastosowanie znalazła przy realizacji badań rynkowych, marketingowych, naukowych i społecznych.
Na czym polega metoda/technika CAWI?
Metoda CAWI w ogólnym ujęciu polega na przeprowadzeniu wywiadu z respondentem przez kanał internetowy. Narzędzie badawcze w postaci kwestionariusza jest dostępne online. Respondent otrzymuje zaproszenie do badania różnymi metodami np. przez e-mail lub sms. Najczęściej w zaproszeniu respondent otrzymuje unikatowy link lub unikatowy login i hasło, za pomocą którego loguje się do konkretnego badania.
Metoda CAWI ma swoją bliską koleżankę w postaci metody CASI, której pełna nazwa to Computer Assisted Self-Interviewing. Metoda CASI jest wspomaganą komputerowo ilościowa technika polegająca na tym, że respondent samodzielnie wypełnia ankietę, wpisując swoje odpowiedzi do komputera znajdującego się w studiu firmy badawczej lub komputera dostarczonego respondentowi przez ankietera do wskazanej lokalizacji.
INSTYTUT BADAŃ I ANALIZ Łukasza Kuźmińskiego
Zadzwoń: +48 601 181 398
Napisz: lukasz.kuzminski@inbia.pl
Zalety i wady techniki CAWI
Do zalet i korzyści związanych z realizacją badań metodą CAWI należy zaliczyć:
- niskie koszty realizacji badań głównie z uwagi na brak kosztu ankietera
- bardzo duży zasięg badania
- minimalizacja możliwości popełnienia błędu przez ankietera, gdyż respondent sam wprowadza dane do systemu
- szybki czas realizacji badania
- uniwersalność ankiet internetowych oraz łatwość ich dostosowania do indywidualnych wymogów
- możliwość wykorzystania pomocy wizualnych i dźwiękowych
- szybki dostęp do danych z badania po jego zakończeniu
Do wad i utrudnień związanych ze stosowaniem w badaniach metody CAWI należą:
- koszty związane z koniecznością posiadania technologii
- zagrożenie związane z brakiem właściwego rozumienia pytań w kwestionariuszu, co z jednej strony, może „fałszować” wyniki, a z drugiej powodować niechęć respondenta do dalszego badania
- wymaga umiejętności obsługi komputera, co w przypadku respondentów nieposiadających takich zdolności lub respondentów w podeszłym wieku wywoływać może niechęć do kontynuowania rozpoczętych badań
Zastosowania techniki CAWI. Gdzie się sprawdzi metoda CAWI?
Metoda CAWI może być wykorzystywana w różnych dziedzinach, takich jak badania rynku, opinii publicznej, zachowań konsumentów, analizie preferencji czy opinii na temat produktów i usług. Jest to metoda, która daje możliwość szybkiego i łatwego zebrania dużej ilości danych z różnych grup respondentów.
W szczególności metoda CAWI może się sprawdzić w sytuacjach, gdy badanie musi być przeprowadzone w krótkim czasie, gdy badani są rozproszeni geograficznie, gdy badani chcą zachować anonimowość, a także gdy badanie wymaga zastosowania zaawansowanych technologii, takich jak grafika, filmy lub interaktywne elementy.
Warto jednak pamiętać, że metoda CAWI ma swoje wady, takie jak problem z osiągnięciem reprezentatywności próby, ponieważ badani to osoby, które korzystają z internetu i niekoniecznie reprezentują całą populację. Ponadto, może być trudno kontrolować i potwierdzać tożsamość badanych, co może wpłynąć na jakość danych.
Podsumowując, metoda CAWI jest stosunkowo nową metodą badawczą, która oferuje wiele możliwości w zebraniu i analizie danych z różnych grup respondentów. Jednakże, jej wady również należy wziąć pod uwagę i dostosować do konkretnych potrzeb badania.